Need on Lõuna-Eesti Postimehe loetumad lood aastal 2018

Valgamaa maasikapõldudel töötab rahvusvaheline seltskond, kus üha rohkem annavad tooni ukrainlased ja lätlased.

FOTO: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Lõuna-Eesti Postimees teeb ülevaate läinud aasta kõige loetumatest lugudest.

1. Valga pubi ees koomasse löödud pereisa suri

Traagiliselt lõppenud sündmus leidis aset Valgas Voorimehe pubi ees.

FOTO: Tiit Loim / Lõuna-Eesti Postimees

Valga pereisa kukkus pubi ees saadud rusikahoobi tagajärjel maha ning suri hiljem haiglas. Valga mees Kristjan läks reede õhtul suurema seltskonnaga aega veetma Kuperjanovi tänaval asuvasse Voorimehe pubisse. Temaga olid kaasas elukaaslane ja sõbrad.

Esialgse lähedasele teada oleva info kohaselt eraldus Kristjan ühel hetkel ülejäänud seltskonnast, et minna maja ette suitsu tegema. Sündmust pealt näinud valgalanna sõnul algas lööming ootamatult. Kell oli siis ligikaudu kolm ööselPolitsei pidas kuriteos kahtlustatavana kinni 17-aastase poksiga tegeleva noormehe.

2. Väike poiss jäigi tundmatuks

Kolm aastat tagasi leitud tundmatu poisslaps on maetud Võru kalmistule.

FOTO: Arved Breidaks

Väike kiviplaat graveeringuga «Tundmatu poisslaps», kimp valgeid kunstroose ja küünlalatern Võru kalmistul meenutavad kolme aasta tagust õõvastavat lugu, kui Võrumaa metsast leiti mõnepäevase imiku surnukeha. Millised asjaolud viisid sellise metsikuseni, on jäänud hämaraks.

3. Eesti pikima mehe kodu ootab perenaist

Eesti pikim mees Janar Purason elab Võrumaal looduskaunis kohas oma talus. Seal toimetab ta praegu aga üksi ning tunnistab, et kuigi kõik muu on olemas, kipub üksindus siiski muret tegema.

FOTO: Sille Annuk/Postimees

Eesti pikima mehe, 220sentimeetrise Janar Purasoni elus puudub see õige kaaslane, kellega kõike jagada. Sestap postitas ta sotsiaalmeediasse palju tähelepanu saanud üleskutse. Purason tunnistas, et pikkus võib naisi ehmatada.

4. Reid maasikapõldudel paljastas registreerimata töötajad

Tõrva ja Valga valla maasikapõldudel tabati maksuvabalt töötamas kokku veerandsada inimest. Leiti ka kolm ukrainlast, kelle lühiajaline Eestis töötamine oli jäänud registreerimata.

Hommikul kella 8.45 paiku alanud politsei- ja piirivalveameti (PPA) ning maksu- ja tolliameti (MTA) ühisreidi käigus kontrolliti paari tunni jooksul nelja ettevõtte maasikapõlde, kus pilvisel hommikul oli marju korjamas kokku 175 inimest.

5. Politsei otsib Valgas raskes avariis osalenud autojuhti

Valgas juhtus Metsa tänavas raske liiklusõnnetus. Kolmeliikmeline seltskond sõitis BMWga vastu puud.

FOTO: Arvo Meeks

Ööl vastu 22. oktoobril kell 2.17 juhtus Valgas Metsa tänaval raske liiklusõnnetus, milles sai viga kaks noorukit. Arvatav autojuht põgenes sündmuskohalt. Autoroolis 19-aastane Tanel, kes põgenes avarii järel sündmuskohalt.

Esialgsetel andmetel liikus sõiduauto BMW suurel kiirusel Pika tänava suunas, kui juht kaotas masina üle kontrolli ning sõiduk paiskus vastu puud. Sealt edasi paiskus auto täpsustatud andmetel Metsa 17 ja Pikk tn 2a majade vahelisse hoovi.

Politsei tabas avariis osalenud noormehe, kui ta pöördus Valgas erakorralise meditsiini osakonda. Kui mehele oli esmaabi antud, veendus politsei, et tegu on otsitava noormehega. Ta peeti kuriteos kahtlustatavana kinni.

6. Kohus mõistis eduka ettevõtja reaalselt vangi

Kohtuotsus tehti Tartu maakohtu Võru kohtumajas asukohaga Põlvas.

FOTO: Arvo Meeks / LEPM

Tartu maakohus mõistis Lõuna-Eesti ülieduka ettevõtja, Ekso omaniku Egrit Viitkini süüdi soodustuskelmuse katses. Karistuseks sai ta vangistuse, millest kohe tuleb ära kanda kaks kuud. «Kaebame edasi,» ütles toona Võrumaa autotranspordifirma Ekso omanik Egrit Viitkin, kes aastaid figureerinud Eesti jõukamate inimeste edetabelis.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri esitatud süüdistuse järgi panid Egrit Viitkin, Kadi Viitkin, Eero Mikenberg ja Erki Aniott toime soodustuskelmuse, esitades eri ettevõtete nimel investeeringutoetuse saamiseks PRIA-le teadvalt valeandmeid.

Soodustuskelmusega püüdsid süüdistatavad välja petta süüdistuse kohaselt üle kahe miljoni euro, kuid välja jõudis PRIA maksta ligi 33 000 eurot. Kuriteokahtluse ilmnemisel edasised väljamaksed peatati.

7. Tõrvas võis noormees järve uppuda

Tõrvas Vanamõisa järve ääres otsitakse väidetavalt vee alla vajunud noormeest.

FOTO: Sten Sang / Lõuna-Eesti Postimees

13. mail sai häirekeskus teate, et Valgamaal Tõrva vallas on noormees vee alla vajunud ja võib olla uppunud .Päästjad leidsid Valgamaal Vanamõisa järve ujuma läinud ning kadunuks jäänud nooruki surnukeha.

8. Eesti päästjad said hädakutse Venemaale

FOTO: Elmo Riig /Sakala

Venemaalt Eesti mobiilsidevõrku eksinud hädaabikõne peale käivitus Võrumaal päästeoperatsioon. Peagi selgus, et abi vajavad inimesed hoopis piiri taga, kuhu Eesti päästjad appi minna ei saa. 22. aprilli õhtul kell 22.43 sai häirekeskus teate õnnetusest piiriveekogul – Pihkva järvel.

Kuna kõne tulekut piiri tagant peeti esialgu ebatõenäoliseks, arvati, et õnnetus on juhtunud Setomaa vallas Podmotsa külas. Lõpuks selgus, et väljakutse tehti ilmselt kuskilt Zabolotje küla piirkonnast Venemaal. Põhjus, miks Venemaalt võetud hädaabikõne Eesti häirekeskusse tuli, on ilmselt asjaolu, et helistaja kasutab Eesti mobiilsidevõrku, mis on piiritagustel aladel levinud odav viis Eesti sugulaste või tuttavatega ühenduse pidamiseks.

9. Saksamaal tapetud eestlane oli pärit Võrust

Vitali Mihailenko Виталий Михайленко.

FOTO: Erakogu

Baierimaal Schwabmünchenis asuvast külalistemajast 23. juuni hommikul surnult leitud 46aastane eestlane oli Võrust pärit Vitali Mihailenko, kinnitasid allikad Lõuna-Eesti Postimehele.

Mihailenko mängis aastatel 1995–2009 Võru esindusmeeskondades poolkaitsja, kaitsja ja väravavahina Eesti meistrivõistlustel üle 200 liigamängu ning tuli kuuel korral ka Võrumaa meistriks.

Võrulase surnukeha leiti laupäeva hommikul kell seitse Schwabmünchenis asuva pansioni koridorist. Kohale kutsutud päästjad kuulutasid mehe surnuks, kirjutas Postimees esmaspäeval viitega väljaandele Augsburger Allgemaine.

10. Valga ärimees leidis oma vaevatasu eest otsitud koera surnuna

Valga poliitik ja transpordiärimees Allain Karuse pani oma mullu novembris kadunud koera Rolli leidjale välja vaevatasu 1000 eurot, kuid otsingud ei kandnud pikalt vilja. Tänavu kevadel lume sulamise ajal leiti Rolli aga kodu lähedalt, paraku surnuna.

11. Suri Janno Reiljan

Teisipäeval, 23. jaanuaril lahkus meie hulgast 66aastasena poliitik ja majandusteadlane Janno Reiljan. 

12. Pereisa surmaga lõppenud kakluses said lööke teisedki

Prokuratuuril läheb Valga pubi ees mehe surmaga lõppenud konflikti detailide selgitamisega veel aega, ent praeguseks on selgunud, et kakluses sai peale hukkunu lööke ka teisi inimesi. Kohtuistungil kahetses surmahoobi andja oma tegu.

13. Entusiastil seisab endises laudas poolsada Ameerika iludust

Võru mees kogub Ameerika autosid.

FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Väljast ei reeda miski, millist väärtust peidab endas kunagine farmihoone – poolsada vana ja väärikat Ameerika autot. Üks kaunim kui teine, ei puudu ka pulma- ega matuseauto.

14. Valga vald pakub ennast miljarditehase asukohaks

Miljardiinvesteeringut planeeriva Est-For Invest OÜ juhatuse liikmed Aadu Polli (vasakul) ja Margus Kohava peavad Tartu linnavolikogu ei-sõna järel otsustama, kuidas tehase rajamise plaanidega edasi minna.

FOTO: Margus Ansu / Eesti Meedia

Tartu linnavolikogu otsustas linna külje alla kavandatud tselluloositehasele punast tuld näidata, mis tõi taas lauale võimaluse, et tehas võiks asuda Valgamaal.

15. Piltmõistatus: mis automargiga on tegemist?

Shuanghuan CEO Valgas.

FOTO: Tiit Loim / Lõuna-Eesti Postimees

Märtsis võis ühe Valga remonditöökoja ees näha autot, mis Eestis on üpris haruldane.

16. Võrumaal hävis tules elumaja. Pildid ja video sündmuskohalt

Võru vallas Kosel puhkes pühapäeva lõuna ajal elumajas tulekahju.

FOTO: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Võru vallas Kose alevikus puhkes veebruaris lõunatunnil tulekahju Karikakra tänava elumajas, mis muutus põlengus elamiskõlbmatuks.

17. Video: Poest ostetud mandariinides vingerdasid ussid

Ussid Ahjalt ostetud klementiini sees.

FOTO: Erakogu

Põlvamaa naine oli perega jõudnud suure hulga poest ostetud klementiine ära süüa, kui avastas, et nende sees elavad väikesed ussid.

Naine oli teisipäeval Ahja Konsumist hankinud 3,5 kilo klementiine, kuid võttis ühel puuviljatükil pealt seda katva kile ja avastas sealt ussid. Ta tegi sellest ka video. «Võtsin video tegemise ajal näpu eest ära. Sees olid ussid ja üks piilus välja ka. Nii lastele kui meile vanematena on see tempel mällu igaveseks,» kirjeldas naine.

Ussid olid sees mitmes mandariinis.

18. Antslas sai noor mees terariistaga kõhtu

Hauka kaupluse juures lebas 12. augusti pärastlõunal kõhuhaavaga 19-aastane mees, kes viidi haiglasse. Politsei pidas arvatavalt kaaslast terariistaga löönud mehe kinni.

19. Tellijaga tülli läinud ehitaja sulges end hoonesse

OÜ Mace Ehitus juhatuse liige Erich Andressoo ütleb, et hooldekodu on samahästi kui valmis ja nüüd oleks ehitajal aeg raha saada.

FOTO: Arved Breidaks / Lõuna-Eesti Postimees

Vastseliina hooldekodu rajamise finaalis läksid ehitaja ja tellija suhted sedavõrd halvaks, et ehitaja keeldus hoonest lahkumast. Vallavalitsus kaalub abi otsimist politseist või kohtust.

20. Suri vanim eestlane Anna Kütt

Esmaspäeval, 10. detsembril suri 107-aastaselt Eesti vanim elanik valgalanna Anna Kütt.

Tagasi üles